Jak vybrat psací stůl?

U psacího stolu budete obvykle trávit nějaký čas, ať už prací, nebo jinou činností. Nezáleží, jestli vybíráte stůl do pracovny, obývacího pokoje, nebo dětského pokojíčku, vždy se kromě důležitých parametrů zaměřte také na detail. U správně vybraného stolu je radost sedět, nezpůsobuje bolesti zad, a navíc skvěle zapadne do zvoleného prostoru.

Ideální stůl poskytuje dostatek místa i pohodlí

Hlavní otázky výběru

Vybírání stolu by mělo předcházet několik klíčových otázek, od kterých potom můžete vše odvíjet:

  1. Kdo bude stůl využívat? Jestli dospělý, dítě nebo student, a kolik dotyčný měří.
  2. Na co se bude užívat nejčastěji? Otázka směřuje především na pracovní využití, studentské nebo všestranné. Podle toho vybíráme délku desky i tvar.
  3. Kolik máte pro stůl místa? Od vyčleněného prostoru na stůl se budou odvíjet jeho rozměry i provedení.
  4. Jak bude zařízený interiér kolem stolu? Volte takový dekor a materiál stolu, který ladí s celkovým stylem místnosti.

Kdo bude stůl využívat?

Nejprve si ujasněte, kdo bude u stolu nejčastěji pracovat. Dítě bude samozřejmě potřebovat menší stůl, kde nebude vadit případné znečištění. Čím bude stůl využívanější, tím by měl být větší, ideálně i se zásuvkami a místem na počítač nebo monitor. Pokud hledáte vysloveně dětské stoly na kreslení a jiné pracovní činnosti, poohlédněte se spíše v kategorii Dětské psací stoly a židle.

Dětský psací stůl

Pro děti, které již plnohodnotně využijí klasický psací stůl, vybírejte nejlépe tzv. rostoucí psací stoly s teleskopickými nebo jinak vysouvacími nohami. Výšku snadno přizpůsobíte jakkoliv vysokému dítěti a stůl mu tak vydrží déle navzdory jeho rychlému růstu. U těchto speciálních typů lze navíc velmi často naklonit i pracovní deska na požadovaný úhel tak, aby dítěti poskytla dostatek pohodlí a zajistila zdravé sezení.

Dětské stoly by měly být přizpůsobené výšce

Výška pracovní desky

Ať už u psacího stolu trávíte jen chvíli, nebo deset hodin denně, správná výška je základ. Sezení u stolu totiž není pro lidské tělo přirozená poloha, není tedy důvod ji ještě zhoršovat. Jakkoliv může být tato hodnota individuální, nejčastěji se však pohybuje od 70 do 80 cm.

Správné nastavení výšky

Posaďte se na židli ke stolu a kromě toho, že byste měli dosáhnout celými chodidly na zem (tohle platí především pro děti), při položení rukou na stůl by paže v lokti měla svírat pravý úhel. Samotný loket by pak měl být přibližně 2–3 cm pod úrovní desky stolu.

Výška člověka Výška stolu
160–170 cm 65 cm
170–185 cm 67–75 cm
185–200 cm 75–80 cm

Rozměry a hmotnost

Rozměry vybírejte podle místnosti, ve které bude stůl stát. V obývacích pokojích budete nejspíše více limitovaní než v pracovnách. Zároveň platí, že pokud bude na stole monitor nebo notebook, měla by být jeho minimální vzdálenost od očí alespoň 60 cm, tzn. ideální hloubka bude minimálně 70 cm. Délka pak začíná na zhruba 100 cm. Pokud je to však možné, raději vybírejte stoly větší, aby i časem odpovídaly všem vašim potřebám a poskytly dostatečný prostor důležitým doplňkům.

Hmotnost je závislá na velikosti a materiálu. Obvykle se pohybuje od 20 do 40 kg. Stoly z kovu nebo masivního dřeva patří potom k těm nejtěžším a nejstabilnějším.

Typy dekorů

Neméně podstatnou položkou při výběru bude také design. Ten vybírejte v závislosti na tom, jak máte zařízený zbytek interiéru. Milovník tradičního designu bude vybírat dřevěné dekory, zatímco minimalista zvolí černý kovový rám a transparentní skleněnou desku. Ačkoli stále převládají různé dřevěné dekory (ať už masiv, nebo imitace), najdete i čistě hnědé oblíbené bílé ve skandinávském stylu, univerzální černé nebo jinak barevné desky. Jen si dejte pozor, aby vás příliš výrazný vzor nerušil od soustředění se na práci. Mezi oblíbené dřevěné dekory patří: dub, dub sonoma, buk, borovice a tmavší ořech.

Psací stůl vyroben v kombinaci dřeva a kovu

Na co se zaměřit

Materiál

Z jakého materiálu by měl být váš nový stůl? Na výběr máte několik možností a záleží jen na vás, jak zásadní roli pro vás bude hrát kombinace designu, funkčnosti a odolnosti.

Psací stůl z masivu

Dřevo je klasickým materiálem pro výrobu nábytku. Je příjemné na dotek a díky svému vzoru je každý kus jedinečný. Pokud o dřevo pečujete správně, vydrží vám doslova stovky let. Navíc jde o zdravotně nezávadný materiál vhodný i pro alergiky. Při koupi masivu si však připlatíte v porovnání s dalšími materiály.

MDF

Materiál MDF (medium density fibreboard) je považován za plnohodnotnou alternativu masivu. Jedná se o materiál z přírodních vláken, nejčastěji jehličnatých stromů. K výhodám patří nejen dobrý vzhled, vysoká odolnost, ale i dlouhá životnost.

Dýha

Dýha je tenký list dřeva, kterým se přelepí nejčastěji překližková deska. Výhodou takové úpravy je reprezentativní vzhled a snadná údržba – jen pozor na přílišnou vlhkost. Pokud máte méně kvalitní dřevo, je možné ho dýhovat, a zlepšit tak jeho vzhled. Jestliže dojde k odštípnutí dýhy, řeší se to buď podlepením, nebo vylomením kusu a vsazením dýhy nové.

Lamino

K oblíbené a cenově dostupné alternativě dřeva dále patří lamino. To můžete pořídit v mnoha barevných variantách včetně imitace různých, i exotických dřev. Vedle nižší ceny je další výhodou menší hmotnost a nenáročná údržba. Ruku v ruce s nižší cenou však přichází i náchylnost k mechanickému poškození.

Často se setkáme s kombinací jednotlivých materiálů

Sklo

Moderně vypadající materiál je navíc i dostatečně odolný. Někteří mohou jistou nevýhodu spatřovat v jeho chladném povrchu. Ten můžete však překrýt podložkou na psací stůl, přijdete tak avšak o zmiňovaný luxusní vzhled. U skleněné desky myslete na maximální nosnost a zbytečně ji nepřekračujte. Hrany by měly být zaoblené, aby nedošlo k poranění. Dejte si také pozor na poškrábání desky, jakákoli renovace je poměrně náročná.

Plast

Nejlevnějším materiálem bude pravděpodobně plast. To se ovšem odráží na menší odolnosti a většinou i levněji působícím vzhledu. Na druhou stranu jistě oceníte snadnou údržbu a množství designových variant.

Kov

Nejčastějším doplňkovým materiálem bývá využíván právě kov. Týká se to především materiálu noh. Případně může být do kovového rámu vsazená deska ze skla nebo z jiného materiálu.

Speciální vlastnosti

Stůl nemusí končit jen u desky a čtyř noh. Může vám totiž nabídnout několik možností, které vám zpříjemní jeho každodenní užívání.

  • Integrované úložné šuplíky - schránky a šuplíky jsou přitom pro mnoho lidí nejdůležitější podmínkou při pořízení stolu. Mohou být buď na jedné, nebo na obou stranách, nejčastěji v počtu čtyř až pěti nad sebou. Zároveň mohou mít i jinou hloubku, abyste mohli bez poškození ukládat různé dokumenty nebo předměty. Pokud jimi není stůl vybaven, lze je pořídit i samostatně. U kontejnerů pod psací stůl si však vždy ověřte výšku desky.
  • Náklopná deska - tuto funkcionalitu ocení především děti nebo lidé věnující se grafice. Kreslení na nakloněné desce je totiž pohodlnější a přehlednější. Naklopení je často možné plynule v daném rozmezí (nikoli pouze ve dvou nebo třech úrovních).
  • Otvory pro kabeláž - ve chvíli, kdy si na stůl pořídíte monitor, reproduktory nebo další elektroniku (stačí i nabíječka na mobil), je třeba řešit kabely. Aby vám nepřekážely, bývají některé stoly už z výroby vybavené otvory určenými speciálně pro tento účel. V případě, že je nevyužijete, jsou uzavřené záklopkami z plastu nebo z materiálu desky.
  • Možnost nastavení výšky - ideální doplňková funkce nejen pro děti. Výškově nastavitelné stoly jsou ideální alternativou i pro lidi s kancelářským zaměstnáním. Mohou tak několikrát denně pracovat u počítače ve stoje a snadno si tak protáhnout zdřevěnělé nohy.
  • Psací stůl s regálem - praktické rozvržení stolu, ke kterému je připevněn regál různých velikostí. Někdy může tvořit například samostatnou stěnu. Kromě toho, že šikovně odděluje místnost, také nabídne další úložné prostory.

Kvalita zpracování

Vždy si zkontrolujte, že se po složení stůl neviklá. Deska a nohy by k sobě měly pevně dosedat a šuplíky mít jistý chod. Nikde nesmí vyčnívat šrouby nebo jiný spojovací materiál. Kvalitní dřevo bude hladce opracované, abyste si nezadřeli třísku, dýha zas kvalitně nalepená a nesmí se odlupovat. V případě dětských stolů se podívejte i po nějaké atestaci, případně potvrzení zdravotní nezávadnosti.

Kvalitně zhotovené stoly se neviklají a stabilně drží na místě

Kam umístit psací stůl

Pokud řešíte každý milimetr prostoru, rozmyslete se, jestli by vám nepomohl L tvar, tedy rohový psací stůl. Rohové provedení krásně pracuje s mnohdy nevyužitým prostorem a je také ideální pro ty, kteří střídají u stolu různé činnosti. Pokud při práci na počítači zároveň procházíte lejstry, nebo stůl využíváte ke studiu, může pro vás být právě rohová varianta ta pravá.

Zařizujete si své pracovní místo zcela od základů? Možná se vám bude hodit i ergonomická kancelářská židle nebo stolní lampy, které podtrhnou celkový design psacího stolu.

Máte-li již vyřešený tvar a velikost stolu, nejspíš jste ruku v ruce naplánovali také konkrétní místo, kde bude nábytek stát. Umístění stolu může mít však velký vliv nejen na výkonnost, ale i vaše zdraví. Pokud stůl orientujete k oknu tak, že se vám během práce naskýtá výhled ven, není to zcela ideální řešení. Vy tak můžete být snadno vyrušeni děním venku, aniž byste si to zcela uvědomovali. Oproti tomu umístění zády k oknu zas ozařuje monitor, což může namáhat váš zrak.

Pokud plánujete sedět zády ke dveřím, může vás po čase rušit podvědomý pocit nejistoty, kdy nevíte, co se děje za vašimi zády. Z tohoto hlediska vychází nejlepší řešení umístění stolu úhlopříčně od dveří. Ideálně tak, že máte za sebou dostatečně vzdálenou stěnu bez okna a vy máte o dění v místnosti dokonalý přehled, cítíte se bezpečně a můžete v klidu pracovat.